Girne’de 40m2’lik kiralık bir mağazada konsinye mallarla ve 2 kişiyle iş hayatına adım atan Çağra, Şubat 1988 yılında Kamil Çağra tarafından kuruldu.
16 Eylül 1995’te Uğur Mumcu Caddesi’nde kendi yerleri olan Girne Merkez binasına taşınarak gelişmenin ilk adımları atıldı.
2004 yılında daha da büyüme hedefiyle 5 dönüm olarak satın alınan arazi büyütülerek, 2019’da 12 dönümlük depoyla bugün Kıbrıs insanına daha fazla ürün ve seçkin markalarla hizmet vermekte.
2010 yılında Girne Merkez mağazasının 2.katına Showroom inşa edilerek Seramik, Vitrifiye, Banyo, Armatür vs. ürünleriyle hizmet vermeye başladı.
Kaliteli ürünlerle halkına kaliteli ve güvenilir hizmet sunmayı vizyon edinen Çağra, sektöründeki marka ürünlerle işbirliği yaparak güçlenmeyi hedefledi ve bu amaçla kısa sürede şubeleşme yoluna girdi.
15 Eylül 2015’te Lefkoşa’da 2.şubenin, 16 Eylül 2015’te Mağusa’da 3.şubenin açılışı yapılarak daha güçlü ve daha geniş bir alanda hizmet vermeye başlandı.
2017 yılında serbest liman bölgesinde bünyesine bir depo daha eklenerek Çağra Freeport şirketi kuruldu.
Lefkoşa’daki şube kapatılarak Mağusa’da 300m2’lik bir alanda hizmet vermeye başlayan Çağra, 2018’de 3000 m2’lik yeni yerine taşınarak, bugün Mağusa halkına daha geniş bir alanda hizmet vermeye devam etmekte.
2019 yılında değişen dijital dünyayı takip ederek ve ürün yelpazesinin çeşitlenmesiyle verilen hizmeti daha da iyi temsil edeceği düşüncesiyle kimliği olan logoda isim, renk ve sembol değişikliği yapıldı. Kurulduğu günden bu yana kullanılan Çağra Yapı Market adı Çağra Home Center, Çağra Showroom Concept, Çağra Store Concept ve Çağra Freeport olarak her mağaza ve hizmetine göre çeşitlendi.
Yine 2019 yılında Girne’nin önemli bir konumu olan Çatalköy’de 1500 m2’lik alanda yeni şubenin açılışı yapıldı.
Çağra bugün Mağusa ve Girne’de toplam 3 şubesiyle, açık-kapalı 4 deposuyla ve 80 kişilik ekibiyle mobilya, aksesuar, bahçe, hırdavat, makine, seramik ve daha pek çok ürün skalasıyla eviniz için gereken her şeyi halkına sunmaya devam ediyor.